Ledger Nano S – opinie, recenzja oraz pełna instrukcja jednego z najlepszych portfeli sprzętowych na rynku

ledger nano s opinie

Ledger Nano S opinie wśród portfeli hardware do przechowywania kryptowalut ma niezłe. W momencie gdy publikuję ten artykuł, to ciężko znaleźć dla niego mocnego konkurenta. Sam osobiście używam portfela Ledger Nano S od przeszło 2 lat i to właśnie na bazie tego doświadczenia podzielę się z Tobą swoimi wrażeniami. Będzie trochę plusów i minusów a także dla osób, których nie stać na niego pokaże inne, alternatywne rozwiązania.

Parę słów wstępu o projekcie Ledger

o ich twórcach oraz samej firmie
ledger nano s

Pracownicy najwyższego szczebla z firmy Ledger / źródło: ledger.fr

Ledger to francuska firma, która jest odpowiedzialna za tworzenie portfeli dla kryptowalut. Została założona w 2014 roku i obecnie zatrudnia ponad 140 pracowników. Działają worldwide, czyli oferują możliwość zakupu swoich portfeli w przeszło 165 krajach świata. Oprócz wymienionego w tytule portfela Ledger Nano S oferują również wersję z większym wyświetlaczem o nazwie Ledger Blue (ciężko go dostać i jest dużo droższy, ale o tym niżej).

Wcześniej można było również nabyć wersję Ledger Nano (wersja bez S, a swoim wyglądem przypominał pendrive) oraz Ledger Cryptosteel (czasem można dostać na portalach aukcyjnych). Z biegiem czasu firma doszła do wniosku, iż będą dalej rozwijać jedynie Ledger Nano S (o którym dzisiaj będzie w większości mowa) oraz Ledger Blue. Według mnie to trafna ścieżka rozwoju, która powinna wyjść na dobre zarówno dla samej firmy jak i nas użytkowników końcowych.

To tyle jeśli chodzi o samą firmę, przechodzę do sedna!

Gdy na przestrzeni 2017/2018 roku nastąpił kolejny wielki boom na kryptowaluty, to swoje złote czasy przeżywały również tzw. portfele sprzętowe. Niewątpliwym liderem rynku został właśnie Ledger Nano S, który został doceniony przez ogromną liczbę entuzjastów kryptowalut. Ja sam również kupiłem omawiany portfel i jestem pod ogromny wrażeniem tego, w jaki sposób został wykonany i jest na bieżąco rozwijany.

Jak i gdzie go kupić 

Najbezpieczniejszym miejscem do zakupu swojego pierwszego portfela jest bezdyskusyjnie strona producenta › www.ledger.com. Kupując bezpośrednio od nich masz pewność, iż portfel jest oryginalny i nikt przy nim nie grzebał. Dodatkowo masz gwarancję na sprzęt w razie gdyby sztuka okazała się być z jakimś defektem produkcyjnym, co oczywiście może się zdarzyć (ale nigdy o takim problemie nie słyszałem jeszcze - odpukać!).

ledger nano s - gdzie kupić

Oczywiście istnieją pośrednicy i resellerzy ale nigdy tak naprawdę nie wiesz kim jest sprzedawca po drugiej stronie. O ile z licencjonowanym resellerem nie powinno być problemów, tak ze sprzedającymi na portalach aukcyjnych czy z ogłoszeń prywatnych już takiej pewności mieć nie można. Na przestrzeni dwóch lat przeczytałem kilka historii osób, które kupiły swojego Ledgera Nano S np. z Allegro lub eBay, który niestety ale były modyfikowane i przez to stracili swoje kryptowaluty! Zatem mocno zalecam abyś swojego Ledgera Nano S kupił bezpośrednio od producenta ( www.ledger.com).

Ile on kosztuje

Nie jest taki drogi jakby mogło to się wydawać. Kupując bezpośrednio z www.ledger.com zapłacisz stałą cenę 99€, co w przeliczeniu na złotówki wyniesie niecałe 380 złotych. W cenie jest wliczona przesyłka, której czas doręczenia mieści się w 5-6 dniach roboczych. Zatem teoretycznie w ciągu tygodnia od zakupu powinieneś otrzymać swoje urządzenie.

ledger nano s - cena

W momencie gdy zależy Ci na czasie i chcesz otrzymać urządzenie jak najszybciej, to za dodatkową opłatą 10€ (około 38 złotych) zostanie ono dostarczone w ciągu 1-2 dni roboczych przez kuriera.

Maksimum bezpieczeństwa, czyli na co zwrócić uwagę po otrzymaniu przesyłki z urządzeniem

Pierwszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę, to czy opakowanie jest fabrycznie zapakowane w folię dookoła pudełka. Każdy produkt wysyłany bezpośrednio od producenta powinien być w ten sposób zabezpieczony.

ledger nano s

źródło: https://steemit.com/bitcoin/@?oyvindsabo/getting-started-with-the-ledger-nano-s-a-noob-s-perspective

Kolejną kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę jest dokładne oglądnięcie urządzenia. Sprawdź czy nie ma jakichkolwiek śladów ingerencji (zadrapań, ubytków na plastiku czy wgnieceń). Starannie obejrzyj spód urządzenia czy nie było otwierane.

Zawartość pudełka

Po rozpakowaniu powinieneś znaleźć w nim między innymi takie elementy jak:

 • urządzenie Ledger Nano S (x1)
 • kabel do podłączenia portfela (x1)
 • smycz (x1)
 • brelok (x1)
 • recovery sheet (pusty!) (x1)
 • instrukcję obsługi (x1)
 • fakturę zakupu
ledger nano s - zawartość pudełka

Pierwsze uruchomienie urządzenia (konfiguracja)

W momencie, gdy sprawdziłeś urządzenie od strony wizualnej, możesz przejść do jego skonfigurowania. W tym celu podłącz je do komputera za pomocą otrzymanego kabla a następnie postępuj zgodnie z pojawiającą się na ekranie instrukcją.

Urządzenie Ledger Nano S nie ma wbudowanej baterii/akumulatora - zatem nie działa bez zapewnienia mu zewnętrznego źródła prądu (poprzez podpięcie dołączonym do zestawu kablem USB).

Pierwszym krokiem jest ustawienie swojego PINu dostępu do urządzenia. Musi się on składać z 8 cyfr. Zapisz je sobie w bezpiecznym miejscu abyś mógł do niego wrócić w przypadku jego zapomnienia. Aby potwierdzić daną liczbę wciśnij jednocześnie oba przyciski.

Kolejny krok to wygenerowanie tzw seed'a, czyli od 12 do 24 losowych słów. Stanowi to kopię zapasową portfela i pozwoli na odtworzenie do niego dostępu w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Również zapisz je sobie (np. na dodanej do zestawu kartki o nazwie MY RECOVERY PHRASE.

Urządzenie zostało skonfigurowane. Gratuluję!

Obsługa urządzenia, czyli korzystanie z aplikacji Ledger LIVE

Do pełnej obsługi urządzenia potrzebujesz dedykowanego oprogramowania Ledger LIVE. Pobrać je możesz bezpośrednio ze strony producenta www.ledger.com w zakładce LIVE.

ledger nano s - ledger LIVE

Program jest tak stworzony, aby w łatwy i prosty sposób umożliwić użytkownikom wysyłanie / odbieranie oraz przechowywanie kryptowalut. Podłącz swój portfel do komputera, wpisz PIN zabezpieczający na urządzeniu a następnie otwórz program.

Do pełnej obsługi urządzenia potrzebujesz dedykowanego oprogramowania Ledger LIVE. Pobrać je możesz bezpośrednio ze strony producenta www.ledger.com w zakładce LIVE.

Program jest tak stworzony, aby w łatwy i prosty sposób umożliwić użytkownikom wysyłanie / odbieranie oraz przechowywanie kryptowalut. Podłącz swój portfel do komputera, wpisz PIN zabezpieczający na urządzeniu a następnie otwórz program.

Pierwsze uruchomienie

W momencie gdy używasz go pierwszy raz, to musisz go zsynchronizować z aplikacją. W tym celu kliknij GET STARTED. Pojawią się 4 opcje do wyboru:

ledger nano s - instalacja - get started

Ponieważ używasz urządzenia pierwszy raz, więc wybierz opcję nr 1 (Initialize a new Ledgar device). W przypadku, gdy urządzenie używasz od dłuższego czasu a jedynie przeinstalowałeś system / zmieniłeś komputer to wybierz opcję nr 2 (Restore a Ledger device). Trzecia opcja służy do tego aby korzystać z aplikacji już któryś raz z kolei (Use a device that's already initialized). Czwartej opcji raczej tłumaczyć nie muszę 😉

W kolejnym kroku wybierz jaki rodzaj urządzenia posiadasz (w naszym przypadku Ledger Nano S) po czym kliknij Continue.

ledger nano s - wybór urządzenia

Następnie na urządzeniu wpisz swój kod PIN zabezpieczający aby przejść dalej.

ledger nano s - wybierz PIN

Gdyby z jakiegoś względu do tej pory system nie zapisał seed'a do portfela, to zrobisz to właśnie w tym kroku. Jeśli natomiast masz go już wygenerowanego i zapisanego, to po prostu przejdź dalej.

ledger nano s - ustal seed

Następnie odpowiedz na trzy pytania (odpowiedzi powinny brzmieć YES jeśli wszystko zrobiłeś zgodnie z instrukcją konfiguracji urządzenia) i kliknij w przycisk Check now:

ledger nano s - trzy pytania

Program zweryfikuje podane informacje oraz zapyta się Ciebie o przyznanie dostępu do urządzenia. Potwierdź to portfelu prawym przyciskiem, odczekaj chwilę i po czym kliknij Continue.


W kolejnym kroku masz możliwość ustalenia hasła dostępowego do aplikacji Ledger LIVE. Pozwala to na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa do urządzenia. Oczywiście mocno zalecam jego ustawienie i zapisanie w bezpiecznym miejscu. Istnieje również możliwość pominięcia tego kroku poprzez kliknięcie przycisku Skip this step.

ledger nano s - zabezpiecz hasłem

W ostatnim kroku masz możliwość zdecydowania czy w razie problemów program ma wysyłać raporty błędów do twórców portfela. Ja aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego urządzenia nie zezwalam na tego typu akcje.

W momencie gdy pojawi się nowa aktualizacja oprogramowania to zostaniesz o tym poinformowany na samej górze w aplikacji Ledger LIVE. Zawsze aktualizuj swoje urządzenie do najnowszej wersji. Pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zminimalizuje ryzyko utraty zgromadzonych środków.

Jak dodać obsługę portfeli innych kryptowalut

Urządzenie Ledger Nano S umożliwia obsługę ponad 40+ różnych altcoinów. Jednak tylko parę z nich możesz obsłużyć tylko przy użyciu urządzenia Ledger Nano S i aplikacji Ledger LIVE. Dla reszty z nich wymagane jest zainstalowanie dodatkowego, dedykowanego oprogramowania w zależności od wybranej kryptowaluty. Jak to działa postaram się wyjaśnić poniżej.

1. Lista kryptowalut, które obsłużysz tylko przy pomocy aplikacji Ledger LIVE:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Gold
 • Clubcoin
 • Dash
 • Digibyte
 • Dogecoin
 • Ethereum
 • Ethereum Classic
 • Hcash
 • Komodo
 • Litecoin
 • Peercoin
 • PivX
 • PosW
 • Qtum
 • Ripple
 • Stealth
 • Stratis
 • Vertcoin
 • Viacoin
 • Zcash
 • Zencash

Załóżmy, iż chcesz trzymać jedną z w/w kryptowalut na swoim urządzeniu. Dla przykładu użyjemy altcoina Ripple. Na samym początku musisz przejść do zakładki MANAGER a następnie odszukać i zainstalować portfel przyciskiem INSTALL.

Drugim krokiem jest dodanie go do panelu poprzez kliknięcie znaku "+" obok tekstu ACCOUNTS. Odszukujesz na liście Ripple i postępujesz zgodnie z pojawiającą się na ekranie instrukcją, czyli:

 1. wpisujesz swój kod PIN
 2. otwierasz aplikację Ripple na urządzeniu
 3. czekasz aż aplikacja Ledger LIVE zsynchronizuje zawartość Twojego portfela z siecią
 4. nazywasz swój portfel (nazwa wyświetlana po lewej stronie pod napisem ACCOUNT)
 5. kończysz konfigurację

Od teraz możesz poprzez aplikację Ledger LIVE możesz zarządzać swoimi środkami na tej kryptowalucie.


2. Lista kryptowalut, które obsłużysz na Ledger Nano S korzystając z dodatkowych programów:

 • Ark
 • Bitcoin Private
 • ETC
 • Expanse
 • Fido U2F
 • HODL
 • Hello
 • ICON
 • Monero
 • Nano
 • Neo
 • Nimiq
 • Ontology
 • POA
 • Particl
 • RSK
 • Stellar
 • TRON
 • Ubiq
 • VeChain
 • Wanchain
 • Woleet
 • kUSD

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ zarówno urządzenie Ledger Nano S jak i aplikacja Ledger LIVE nie umożliwia zarządzania wyżej wymienionymi kryptowalutami z poziomu aplikacji Ledger LIVE. Jednak samo urządzenie umożliwia przechowywanie w/w altocinów ale do tego celu będziemy potrzebować oryginalnej aplikacji portfela danej kryptowaluty.

W tym przypadku załóżmy, iż chcę przechowywać dodatkowo na swoim urządzeniu altocina TRON. To ponownie lecę do zakładki MANAGER i szukam tej kryptowaluty na liście po czym ją instaluję. Sprawdzam to na swoim urządzeniu czy faktycznie została jej obsługa dodana.

I teraz chcąc zarządzać swoimi TRONami na Ledger Nano S, to muszę ściągnąć portfel dla kryptowaluty TRON (z ich strony!) i skonfigurować go podążając za instrukcją.

Tak samo będzie się robić ze wszystkimi kryptowalutami, których nie znajdziesz w zakładce ACCOUNTS ale są na liście dostępnych altocinów w zakładce MANAGER.

Poniżej pełna lista kryptowalut w raz z możliwością ich obsługi:

ledger nano s - lista dostępnych kryptowalut

Ledger Nano S opinie użytkowników

Zalety i wady urządzenia

zalety

 • niewysoka cena
 • super szybki support
 • obsługa wielu kryptowalut jednocześnie
 • Angle Double Right
  dedykowana aplikacja Ledger LIVE
 • Angle Double Right
  mocno rozwijany projekt
 • Angle Double Right
  systematycznie zwiększająca się liczba obsługiwanych kryptowalut

wady

 • póki co nie zauważyłem żadnych wad

Podsumowanie

I to byłoby na tyle jeśli chodzi o urządzenie Ledger Nano S. Starałem się je opisać od swojej strony użytkowania i myślę, że się to udało. Sam jestem mega zadowolony z niego i myślę, że jeszcze poczekamy na jakiegoś godnego konkurenta. Osobiście polecam portfel hardware od firmy Ledger każdemu, kto ma kryptowaluty o znacznej wartości i zastanawia się nad ich bezpiecznym przechowywaniem.

obsługa

jakość

stabilność

koszt urządzenia

bardzo niska cena w stosunku użyteczności do jakości

sliders

dostępność

produkt dostępny praktycznie od ręki prosto od producenta

dostawa

urządzenie wysyłane kurierem do 24 godzin od zakupu

cogs

oprogramowanie

dedykowana aplikacja Ledger LIVE obsługująca dużo walut

pomoc techniczna

bardzo szybki kontakt z supportem 24/7 poprzez e-mail

baza wiedzy

ogromy zbiór artykułów i poradników nt urządzeń Ledger

ocena końcowa

12 komentarzy do “Ledger Nano S – opinie, recenzja oraz pełna instrukcja jednego z najlepszych portfeli sprzętowych na rynku

 1. Posiadam ten sprzęcik i muszę powiedzieć że jest KOZACKI. Teraz tańszy bo jest wiele go na markecie ale był okres gdzie kosztował dwa razy tyle, kupować póki jeszcze jest.

  Ktoś ma Ledger Blue i może się wypowiedzieć?

 2. Zamowilem sobie w czwartek a dzis sms od kuriera ze jutro bedzie u mnie. Bardzo szybko go wysylaja 🙂 Poki co jestem pod duzym wrazeniem tej firmy. Jak przetestuje portfel to napisze cos wiecej 🙂

  1. Wysyłkę od początku mieli bardzo szybką. Problem zauważyłem tylko wtedy gdy byli „out of stock” i nie zareagowali w porę. Poza tym również firmę oceniam bardzo wysoko. Wszystko widać, że jest dopięte na ostatni guzik.

   Ps. Koniecznie napisz swoje wrażenia jak już się odnajdziesz w obsłudze urządzenia 🙂

   1. No to tak: ledger nano s portfel jest zaje***y!!!!! Super wygląd jak pendrive, łatwy w obsłudze, szybki i dobre ma oprogramowanie na kompa. Supr się mi go obsługuje. Nie żałuję wydanej forsy. Dobrze wydana kasa. Teraz czekać aż kryptowaluty podbiją do góry i zarobimy hehe 😀

 3. Od dziś do 21 Listopada można kupić limitowane, kolorowe wersje urządzenia Ledger Nano S. Dodatkowo obowiązuje promocja przy zakupie minimum dwóch sztuk:
  – 1 Czarny ledger nano s + 1 kolorowy* = 20% zniżki
  – 1 ledger nano s + 2 kolorowe* = 30% zniżki
  *wersja biała (z poprzedniej promocji) nie zalicza się wersji kolorowej.

  Standardowo każda wysyłka jest darmowa i wysyłana kurierem DHL. Z reguły paczki dochodzą już w 2-3 dni w całej Europie. Do promocji można przejść z tego linku → Ledger Nano S.

 4. Dobrze, że ktoś w końcu podjął się napisania o tym w rzeczowy a przy tym przejrzysty sposób. Świetny, wartościowy artykuł.

 5. witam zainsalowalem aplikacje ledger live na mojego legera pobralem btc i teraz moje pytanie adres btc zaczyna się od bc1 który nie jest na przykład obslugiwany przez bitbeya co zrobić żeby adres zaczynał się od 1 lub3
  prosze o odpowiedz pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.